Investície a sporenieŽivotné poistenie

Investičné životné poistenie. Zlé skúsenosti.

Zlé investičné životné poistenie

V oblasti poistenia k nám dorazilo od Vás najviac negatívnych skúseností. Investičné životné poistenie Vás trápilo najviac a žiadali ste radu. Za negatívne skúsenosti môže viacero faktorov. Verím, že článok inšpirovaný skutočnými situáciami pomôže aj Vám.

Investičné životné poistenie nie je sporenie

Uzatvorili ste si takéto “sporenie”? Našťastie tento negatívny fenomén na našom finančnom trhu postupne ustupuje. Vždy, vždy a vždy je slovo POISTENIE najdôležitejšie – nájdete ho niekedy priamo v názve, inokedy v bližšom popise. Životné poistenie nie je zlé, je doslova pre väčšinu z nás, čo nemajú vybudovanú dobrú rezervu, nevyhnutné. Ak je však mojim cieľom sporiť si 25 EUR mesačne počas 10 rokov a očakávam, že si tieto svoje peniaze vytiahnem aj s nejakým atraktívnym zhodnotením… tak som na zlej adrese!

Zrušenie “sporenia” do 2 – 3 rokov

Dotazov bolo viac. Ak chcete aj Vy pomôcť s riešením, napíšte nám! Napr. tento od pani Veroniky celkom vystihuje podstatu aj ostatných:

“… po 2 rokoch sporenia po 25€ – investičné životné poistenie – ho chcem zrušiť. No pani za okienkom mi tvrdí, že nedostanem nič, že peniaze sa úročia po 5-tich rokoch. Nemám záujem o zúročené peniaze ale o svoje áno…”

Z tohto je zrejmé, že finančný poradca, či bankový pracovník, nepristúpili pri tomto predaji v záujme klienta. Pani si chcela sporiť, bola to jej hlavná priorita. Aj keď neočakávala po 2 rokoch zázrak, doslova nečakala, že dostane 0 EUR namiesto aspoň svojich 600 EUR. Opäť opakujem, že to nie je chyba investičného poistenia, alebo tohto konkrétneho produktu. Je chyba v tom, že neboli podmienky vysvetlené, že nenapĺňali klientove požiadavky a aj na základe ďalšieho popisu situácie, v tomto prípade išlo o zavádzanie. Bohužiaľ to boli pred pár rokmi veľmi časté prípady.

Poplatky sporiacej/investičnej časti

Pani Veronika nedostala ani časť svojich peňazí pre to, že práve tieto prvé 2-3 roky často slúžia na krytie počiatočných poplatkov. V tomto smere sa tento jav postupne mení. Poisťovne a aj regulácia postupne toto upravujú. 

Ak ste si uzavreli investičné poistenie, tak jeho hlavným cieľom je ochrana a poistenie rizík a investičná časť je doplnková. Z pohľadu ceny a poplatkov sú oveľa lepšie a ziskovejšie iné investičné/sporiace riešenia. Ak vyslovene nepotrebujete zaistiť napríklad to, že po vašej smrti dostane peniaze z poistky a aj z investičnej časti konkrétna osoba (bez potreby dedičského konania) – nevyužívajte investičné životné poistenie ako sporenie alebo nástroj na budovanie majetku či dôchodku.

Odporúčania:

  • ak si zriaďujete hlavne sporenie, určite nevyužívajte primárne investičné životné poistenie
  • vždy si pozrite poplatky a náklady s tým spojené (aj zdaňovanie)
  • životné poistenie je primárne o ochrane zdravia a príjmu, nemalo by slúžiť na budovanie majetku (resp. dnešné investičné poistky na to nie sú vhodné)
  • poraďte sa s odborníkom a žiadajte porovnanie alternatív
  • zvážte samostatné rizikové životné poistenie (ochranu) a samostatné sporenie (budovanie rezervy/majetku) – pomer záleží od Vašich cieľov a aktuálnej finančnej situácie