Finančná poradňaHypotékaInvestície a sporenieŽivotné poistenie

FINPORADNA.sk dosiahla 1000 bezplatných konzultácií

1000 bezplatných konzultácií

Tento neziskový projekt finančnej poradne som sa rozhodol rozbehnúť v roku 2020 a pred pár dňami dosiahol 1000 bezplatných konzultácií. Vznik poradne stál pri zlomovom momente v mojej profesionálnej kariére a tiež v súkromnom živote. Na vyššie priečky sa dostali významnejšie priority a tiež moja rodina. Tešil som sa najmä z mojej malej dcérky. Som rád, že túto zmenu neprekazil ani príchod COVIDu. Vtedy som na malú chvíľu váhal, či je ten správny čas odísť z dobre platenej pozície riaditeľa pobočky banky. Či je rozumné venovať toľko energie a času poradni, ktorej cieľom nie je získať peniaze pre moju rodinu. Významne pomohla k rozhodnutiu aj moja finančná rezerva, ktorá zabezpečovala bezproblémový chod našej rodiny na aspoň 2 roky. Ešte viac mi pomohla moja manželka, ktorá ma v tom všetko podporila a po celý čas mi pomáhala. Patrí jej za to moja veľká vďaka.

kolorované šťastie rod. Ducká 2022
Kolorované šťastie rodina Ducká 2022

Poradňa prečkala náročné obdobie a aj keď ide o NON-PROFIT projekt, získal som čosi, čo sa za peniaze kúpiť nedá. Lepšie som pochopil rôznych dobrovoľníkov. Ľudí čo pracujú v organizáciách ako je Červený kríž alebo Keric či OZ pre krajšie Kysuce (lokálne pôsobiace v mojej rodnej Čadci). Obdivujem ľudí, ktorí venujú svoj čas a energiu druhým bez toho, aby ich zaujímalo, aký vysoký bude finančný prospech pre nich. Alebo to robia doslova zadarmo, resp. ešte ich to aj niečo stojí (nielen čas, ale aj peniaze).

Anonymná finančná poradňa na portáli Modrý koník

Ďakujem za dôveru ľudí, ktorí sa na mňa obrátili. Či už telefonicky, cez email, cez messanger a tiež v Anonymnej finančnej poradni Modrý koník. Práve rodinný portál Modrý koník sa zaslúžil o významnú časť dotazov, kedy som ľudí smeroval k vyriešeniu ich problému. Cením si príležitosť a spoluprácu s portálom Modrý koník. Teší ma, že finančná poradňa, ktorú som na tomto portáli založil a viedol viac než 2 roky dnes pokračuje ďalej bezo mňa. Že ten formát má zmysel a našiel si ďalších záujemcov. A to aj navzdory tomu, že prvý dotaz v tejto poradni padol dňa 1. apríla 2020, kedy si zvykneme skôr robiť jeden z druhého žarty. V súčasnosti už nerobím garanta finančnej poradne na Modrom koníkovi. Anonymná poradňa má svoj zmysel, avšak oveľa viac sa vyrieši pri priamej komunikácii a doplnení všetkých potrebných faktov a informácií.

Cením si dôveru viac než tisícky ľudí

Viem, že nie každému som dokázal pomôcť tak, ako by si predstavoval. Neboli ani tak limitom moje vedomosti a schopnosti, ako skutočne náročné životné situácie, s ktorými sa na mňa ľudia obrátili. O to viac ma potešilo, že si mnohí vážili ochotu poradiť či aspoň nasmerovať, aj keď niektoré situácie boli veľmi blízko ku prívlastku “BEZ VÝCHODISKA”. Veľmi oceňujem prácu napr. Centra právnej pomoci. Častokrát, ak sa človek dostane do ťažkej finančnej situácie, tak je to skôr právna pomoc, ktorú potrebuje. Aj dotazy a situácie, ktoré viedli ľudí až k osobnému bankrotu mi ukázali, aké je dôležité sa venovať téme finančného vzdelávania. Máme ešte čo doháňať na školách, ale aj v rámci pôsobenia rôznych inštitúcií… a najmä priamo každý za seba a v našich rodinách.

Míľnik 1000 bezplatných konzultácií, ktorý som si po prvom roku pôsobenia finančnej poradne vytýčil, sa podarilo dosiahnuť za čosi viac ako 2,5 roka. Tu tisícku som si rátal sobecky, pre seba, pre svoje ambície a svoj dobrý pocit. Tiež je to číslo, kedy som si povedal, že ďalšie “čiarky” už nepotrebujem rátať. Pomáhať zadarmo je návykové, ale uvedomil som si, že pre jednotlivca je to extrémne namáhavé. Jednotlivec zažíva pocit boja s veternými mlynmi. Preto do budúcna verím, že sa mi podarí nájsť ľudí, ktorí by dokázali časť svojej energie/vedomomostí/času odovzdať aj bez nároku na finančnú odmenu. To bude ďalší míľnik, na ktorom sa pokúsim ďalej pracovať.