Investície a sporenie

Individuálne investovanie a finančná páka

Individuálne investovanie a finančná páka

Vo všeobecnosti odporúčame drobným investorom skôr rozumné a dlhodobé investovanie s overenými partnermi. Prišli nám dotazy na individuálne investovanie a finančnú páku. Niektorí si pýtali komentár k dianiu na akciovom a komoditnom trhu. Čo obnáša samostatné investovanie a finančná páka?

Ak v tomto článku nachádzate termíny či súvislosti, ktoré sú pre Vás nezrozumiteľné, určite patríte skôr do kategórie drobných/neprofesionálnych investorov.

Investovanie “na vlastné triko”

Dalo by sa tiež povedať na vlastné riziko. Každý si v tomto smere musí nastaviť dobré zrkadlo – aké má skúsenosti, vedomosti a hlavne aké je ochotný zniesť riziko. Ako by ste reagovali, ak by Vaše individuálne vyskladané portfólio – akcií, komodít, či iných investičných nástrojov a “chuťoviek” – pokleslo na hodnote o 30% či 50%? Čo by ste urobili? 

Individuálne investovanie, resp. lepšie povedané obchodovanie, si vyžaduje vedieť urobiť aspoň základnú analýzu, vedieť rýchlo porozumieť súvislostiam a správne reagovať (ideálne bez potreby zdĺhavo hľadať odpovede). Tiež je potrebné oveľa aktívnejšie sa o svoje investície starať, nastavovať pravidelne príkazy u brokera, sledovať a vyhodnocovať dostupné informácie, správy a vývoj trhov.

Internetové ZARUČENÉ a BEZPLATNÉ RADY

Určite ste sa stretli s viacerými celosvetovo-zvučnými menami v súvislosti s investovaním. Drvivá väčšina týchto ľudí ma ako sa hovorí zažité a “načítané”. No okrem znalostí majú často to, čo chýba väčšine drobných investorov. Dosť veľký kapitál a know-how (vedia čo, ako a kedy robiť). Vďaka spojeniu know-how (tomu, o ktorom sa nedočítate zadarmo na internete) a kapitálu ich nerozhodí, ak nejaká časť ich portfólia stráca na hodnote. Riziko ohrozenia ich majetku a “bežného” života je zväčša zanedbateľné.

NBS nariaďuje, že broker má viditeľne informovať, na akom percente účtov neprofesionálnych klientov dochádza k stratám pri rozdielových zmluvách (CFD), kde sú uplatňované pákové efekty. Bežne sa tieto čísla, teda straty, pohybujú aj vysoko nad 60%.

ETF, indexy a zlato sú stávkou “na istotu”?

Toto sú snáď najskloňovanejšie investičné témy na internete. Pri ETF sa všade dočítate, že sú veľmi výhodné – napríklad z dôvodu daňového odbremenenia. Názorov, že nákup akcií v štruktúre indexu S&P 500 vo Vašom portfóliu jednoducho nemôže chýbať, je takmer nekonečné množstvo. Že zlato je jeden z najlepších uchovávateľov hodnôt aj v horších časoch. Ani jedna z uvedených skutočností nie je chybná či klamlivá. Je to však vytrhnuté z kontextu. Minimálne nadviažem na predošlý odstavec. Finančné trhy bežne aj padajú, bežne aj strácajú hodnoty portfóliá založené na ETF, indexoch a aj zlate.

Vždy, vždy, vždy pozerajte na poplatky

Platí to pre aktívne aj pasívne spravované investičné nástroje. Pasívne spravované sú spravidla lacnejšie. Treba sa pozrieť na vstupné, výstupné a hlavne priebežné poplatky. Často priebežné poplatky sú tie, na ktorých záleží viac. Pozrite si aspoň obchodné podmienky u brokerov a kľúčové informačné dokumenty (KID), kde nájdete okrem iných dôležitých informácií aj poplatky.

“Atraktívne” zisky/straty a finančná páka

Vidina atraktívneho výnosu sa dostala opäť viac do popredia pri poklesoch počas pandémie. Súčasná situácia s vojnou na Ukrajine opätovne rozvírila tieto témy. Relatívne malý pohotovostný kapitál menších investorov spôsobili, že ešte viac ľudí využíva aj finančné páky. 

Obchodovanie s pákovým efektom pri CFD (rozdielových zmluvách) dokáže znásobiť zisk. Rovnako tak dokáže znásobiť aj stratu. Obchodovanie u brokerov s pomocou pákového efektu je v podstate využitie úveru. Váš kapitál doplníte o kapitál brokera. Môžete tak dosiahnuť výraznejší zisk (treba si uvedomiť, že rovnako aj výraznejšiu stratu). Broker si zároveň stanoví aj nejaké pravidlá. Ak začnete kvôli páke veľa strácať, v určitom momente sa môže stať, že Váš broker obchod automaticky uzavrie – aj napr. s 50% stratou. Dobre si preštudujte a ujasnite podmienky takéhoto obchodovania.

Nie nadarmo aj NBS nariaďuje, že broker má viditeľne informovať, na akom percente účtov neprofesionálnych klientov dochádza k stratám pri rozdielových zmluvách (CFD), kde sú uplatňované pákové efekty. Bežne sa tieto čísla pohybujú aj vysoko nad 60%. Čiže viac ako 6 ľudí z 10 utŕži stratu.

Budujte rozmanité investičné portfólio

Vždy zohľadnite podiel Vášho investičného portfólia voči charakteru Vášho majetku a príjmom. Nasledovné rady bezpečnejšie využijete pri strategickom, pravidelnom a dlhodobom investovaní. Avšak tieto kroky Vám môžu pomôcť získať aj pri individuálnom investovaní:

  • Pred samotnou ziskovosťou venuj pozornosť viac tomu, aké riziko pri danej investícii/obchode podstupuješ. Dobrý investor sa snaží minimalizovať riziko pri očakávanom výnose.
  • Daj si “na papier” štruktúru svojho majetku a pozri sa, aká veľká časť je určená na investovanie/obchodovanie. Ak poklesne táto suma výrazne (napr. o 30%), budeš OK? Koľko by si mohol na nárast a zisk počkať?
  • Ak už budeš využívať finančnú páku, dobre si preštuduj pravidlá u brokera. Napr. kedy uzavrie Tvoj obchod, ak začneš výraznejšie strácať hodnotu investície (tzv. Stop Loss). Kým sa oboznámiš s mechanizmom, začni s menšou sumou aj menšou pákou – napr. 1:2.
  • Ujasni si svoj časový horizont – ak chceš zarobiť veľké peniaze za týždeň, tak máš záujem skôr o vysoko rizikové obchodovanie (trading). Pri dlhších horizontoch môžeš stále veľa získať a výrazne znížiť riziko.
  • Zohľadni poplatky – preštuduj si cenník u brokera, tiež pri finančný nástrojoch a fondoch vstupné, výstupné a hlavne priebežné poplatky. Venuj pozornosť dokumentom s kľúčovými informáciami (KID).
  • Svoje portfólio buduj tak, aby bolo čiastočne pripravené aj na ťažké časy – poklesov a rastov je v histórii finančných trhov veľmi veľa. Máme tu stále dôsledky pandémie, vojnu na Ukrajine a trhy v nedávnej histórii zažili aj hypotekárnu bublinu. Dá sa pozrieť, ako ktoré akcie, komodity či finančné nástroje reagovali. Zváž, aké riziko znamená taká reakcia trhov pre Teba.
  • Poraď sa a spolupracuj s dobrým partnerom – ak buduješ svoje skúsenosti a know-how, je rozumné spojiť sa s niekým, kto ich má viac. Samozrejme dobré referencie sú základ.
  • Peniaze rozkladaj – aj história ukázala, že počas rôznych situácií na finančných trhoch, rôzne triedy aktív reagovali inak. Preto má zmysel zostaviť si portfólio, ktoré v určitom časovom horizonte má predpoklad rásť. Pomôže aj rozloženie do viacerých sektorov, rôznych typov finančných nástrojov či krajín/trhov. Vždy je vhodné rátať aj s poklesmi, ktoré sú úplne normálne, zároveň pri správnej stratégii neznamenajú ohrozenie investora.

Väčšina finančných konzultantov na Slovensku pôsobí v režime finančného sprostredkovania. Sú odmeňovaní formou provízie za produkty finančných inštitúcií, ktoré Vám sprostredkujú. Vy vďaka tomu môžete získať zadarmo bezplatné konzultácie a návrhy riešení. Finančným sprostredkovateľom za poradenstvo priamo neplatíte, nakoľko ich už odmeňujú finančné inštitúcie. Využite odbornú pomoc, avšak vždy sa snažte v základe porozumieť produktom a službám, ktoré si kupujete a platíte. Vždy sa pýtajte na výšku poplatkov, provízií a sprievodných nákladov, ktoré sa s každým finančným riešením spájajú.