Investície a sporenie

Nasporiť dieťaťu 100000 EUR? Pozrite si príklady.

100000EUR pre dcérku

Myslím, že mnoho rodičov by také niečo chcelo pre svoje dieťa urobiť. Aj ja by som chcel nasporiť dieťaťu 100000 EUR, ktoré môžu výrazne pomôcť (napr. s vlastným bývaním). Dynamické investičné sporenie môže zvýšiť šance dosiahnuť takýto cieľ. Pravidelnému investovaniu výrazne pomáha čas. Čím skôr začneme, tým menšie mesačné platby sú potrebné. Určite odporúčame aj naše články o diverzifikácii – prečítajte si, ako môžete majetok rozumne rozkladať.

Pri prepočtoch si pomôžeme prepracovaným algoritmom spoločnosti Finax. Použili sa na to historické dáta za posledných 30 rokov. To, čo trhy dosahovali v minulosti, samozrejme nie je zárukou budúcich výkonov. Čiastočne je to zohľadnené v konzervatívnejšom pojatí prepočtov. V každom prípade, je to unikátny odhad, ktorý nemusí byť ďaleko od pravdy. Ukazuje optimistický, pesimistický aj prepočítaný očakávaný výsledok. Nebudeme optimisti a ani pesimisti. Pozrieme sa na priemerovaný očakávaný odhad. 

Pozrime si namodelované príklady

Pri všetkých ukážkach použijeme Rastovú stratégiu, ktorá sa skladá zo široko diverzifikovaného portfólia –  akciová časť (80%) a dlhopisová časť (20%). Pre takúto stratégiu je vhodné mať čas 10 a viac rokov. Vtedy výrazne zvýšime šance, aby sme získali zaujímavé zhodnotenie našich peňazí.

100000 EUR znie dobre, no dcéra má už 15 rokov

Ak by som si takýto ambiciózny cieľ stanovil v čase, keď dcéra pôjde na strednú školu, tak veru mám čo robiť. Dosiahnuť hodnotu investičného sporenia okolo 100000 EUR, keď bude mať dcérka 25 rokov, bude finančne náročné. Pri využití rastovej stratégie budeme odkladať minimálne 10 rokov. Na to, aby sme dosiahli 100000 EUR v priemernom odhadovanom výsledku, by sme mali odkladať 590 EUR mesačne. 

Aj pre dobre zarábajúcich rodičoch s jedným dieťaťom a ešte stále splácanou hypotékou je naozaj náročné nájsť bez výraznejšieho obmedzovania takúto čiastku.

10rokov 100000EUR
Ako sa vytvorí takýto model s odhadom si môžete pozrieť tu

Začnem sporiť dieťaťu, keď začne chodiť do školy

Pozrime sa, ako ovplyvní výšku mesačných platieb situácia, ak moja dcérka má 6 rokov a chystá sa do prvej triedy na základnej škole. Stále mám rovnaký ambiciózny cieľ, že jej odovzdám na jej 25-te narodeniny 100000 EUR. 

Pri časovom horizonte investičného sporenia, nám kalkulácia ukazuje, že by mohlo stačiť 220 EUR. To už je veru oveľa reálnejšia čiastka. 

19r 100000EUR
Ako sa vytvorí takýto model s odhadom si môžete pozrieť tu

Uvažoval som už, keď bola v brušku

Mnoho rodičov sa veľmi teší a sporenie neodkladá. Začínajú ihneď, niekto ešte aj o niečo skôr. Za mňa je to jedno z najlepších rozhodnutí, ktoré môžete urobiť. Pozrime sa, akú čiastku nám odporučí model odkladať, aby sme takýto cieľ dosiahli

130 EUR. Nie je to úplne, že nič, ale vďaka skorému rozhodnutiu, je to o výrazne ale výrazne menej ako v prípade, keby mala dcérka už 15 rokov, keď by som s týmto začal. 

25r 100000EUR
Ako sa vytvorí takýto model s odhadom si môžete pozrieť tu

100000 EUR je moja predstava

Čiastka je ilustračná. Nasporiť dieťaťu 100000 EUR, či 50000 EUR, alebo 20000 EUR. Je úplne jedno, či sa rozhodnete aj pre oveľa nižšiu, či nebodaj ambicióznejšiu cieľovú hodnotu.

V každom prípade je veľmi pravdepodobné, že ak sa rozhodnete začať už po narodení dieťaťa, budete mať veľkú výhodu. Váš rozpočet to zaťaží oveľa menej. Vďaka dlhšiemu časovému horizontu, zo svojich peňazí pri vhodne nastavenej stratégii a vytrvalosti, získate viac.

Tiež je jasné, že nemôžu ísť všetky peniaze len na blaho dcéry alebo syna v dospelosti. Tie “nešťastné” peniaze potrebujeme aj počas ich vyrastania. Aj vtedy, keď už s nami nebudú trvalo bývať. Musíme ísť na to s rozumom. Tiež má zmysel sa aj zamyslieť, ak nemáme nejakú dobrú rezervu, aby sme nielen deti, ale najmä rodičov, dobre poistili.

Neprebrali sme mnohé ALE

V tomto článku ich ani nepreberieme. Jedná sa o zjednodušené uvažovanie. Je dôležité, uvedomiť si aj riziká a podstatu toho, ako také investičné sporenie funguje. 

Ešte sa s Vami podelím o jeden zo spôsobov, ako sa pozerám na stanovenie cieľovej čiastky. Za mňa je dobré, zohľadniť infláciu. Ak by som mal na stole 100000 EUR dnes, tak v mojom rodnom meste by som kúpil pekný 3-izobový a možno aj 4-izbový byt. Možno by mi pri dobrej kúpe ešte aj ostalo. O 10 či 25 rokov je nepravdepodobné, že to takto bude. Stále to bude naozaj slušná “pomocná ruka”. Ale možno už pri kúpe rovnakého bytu nenastane situácia, že ostane niečo navyše. Skôr nám bude ešte chýbať. Alebo sa bude treba uskromniť a pár izieb v kupovanom byte “ubrať”. So stavbou domov to bude tiež veselé. Ani nemusíme predvídať nárasty cien, lebo pri bytoch aj domoch môže zohrať úlohu aj to, ak bude dopyt po bývaní naďalej väčší ako ponuka bytov, domov a pozemkov vhodných na stavbu.

TIP: ak máte záujem pozrieť si, ako inflácia ovplyvňuje kúpyschopnosť peňazí v čase, môžete informatívne využiť kalkulačku Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy – http://www.ineko.sk/kalk.html

Odporúčanie ako nasporiť dieťaťu

  • Neodmietajte hneď investovanie a informujte sa – čím neskôr si ujasníte možnosti investičného sporenia, investovania a zhodnocovania peňazí, tým budete potrebovať pre dosiahnutie svojich cieľov viac peňazí.
  • Nezabúdajte na kritický pohľad – aj tento článok si berie viac to dobré z investičného sporenia. Pred každým finančným riešení si dobre ujasnite ako to funguje.
  • Upracte si vo financiách a stanovte si plán – dobré finančné riešenia potrebujú komplexný pohľad. Je jednoduché si povedať, že čiastku XY budem odkladať. Ak však nemáte finančný plán, ujasnený cieľ, akési “dobré finančné zdravie” – môže Vás veľa vecí prekvapiť a znížiť šance úspechu.
  • Rezerva, rezerva, rezerva – aj rok 2020 a čiastočne aj 2021 ukázali, aké je dôležité byť tak trochu pripravený aj na ťažšie časy (aj keď verím, že pandémia a najmä opatrenia s negatívnym ekonomickým dopadom tu nebudú každý rok). Tie zas odídu a bude lepšie, avšak práve vtedy, keď je lepšie, by sme nemali zabúdať. Je výhodné poučiť sa z toho, čo sa v nejakej forme v rámci života opakuje.
  • Nevsádzajte len na “jednu kartu” – drvivá väčšina úspešných ľudí a investorov nikdy nedáva svoje peniaze len na jedno miesto. Rôzne ciele tiež vyžadujú rôzne stratégie. Je rozumné majetok a investície vhodne rozkladať na viac “kôpok”.

Využite naše profesionálne sprostredkovateľské služby. Dokážeme Vám porovnať väčšinu dostupných investičných a finančných riešení na Slovensku. Pritom naše konzultácie sú bezplatné.