Finančná poradňaŽivotné poistenie

Zdravotné poisťovne v roku 2021 zlepšujú benefity

Zdravotné poisťovne v roku 2021

AKTUALIZOVANÉ 1.9.2020. September je najaktívnejší mesiac, kedy sa poisťovne snažia popresúvať poistencov k sebe. Aj keď zdravotné poistenie je výrazne regulované legislatívou, poisťovne sa snažia v rámci konkurenčného boja vyčleniť benefity navyše. Často prichádzajú s novinkami práve v tomto období. Pozrite si naše porovnanie najzaujímavejších výhod v roku 2021. Ktorá poisťovňa bude najlepšia pre Vás?

Príspevky a doplatky za lieky

Nad rámec zákona idú zdravotné poisťovne v roku 2021 opäť najviac v rôznych príspevkoch a tiež v doplatkoch za lieky. Dlhodobo zaostáva v benefitoch najmä Všeobecná zdravotná poisťovňa. Tento rok však aj v tejto poisťovni pripravili niečo navyše. Ako sa blíži termín 30.9.2020, čo je posledný možný termín na prestup medzi poisťovňami, stupňuje sa aj aktívna komunikácia na poistencov. Poisťovňa Dôvera rovnako pre rok 2021 už ohlásila lepšie benefity.

V roku 2021 budú môcť využiť dospelí  vrátenie peňazí za doplatky na predpísané lieky a dietetické potraviny až 300 EUR. Rodina s deťmi do 18 rokov sa môže získať zvýhodnenie až 900 EUR. 

Vylepšuje sa aj zubná starostlivosť. Kde môžeme počas budúceho roka na určité zákroky (napr. zubná hygiena) využiť podľa toho, akú máme zdravotnú poisťovňu až 150 EUR.

Výhody pre naše deti

Okrem už uvedených doplatkov na lieky či zdravšie zúbky, využite aj rôzne darčeky a pomoc pre deti. Už pri narodení dieťaťa Vás môže čakať babybox plný praktickej detskej kozmetiky a užitočných vecí. Nielen bábätko dostane od poisťovní rôzne zľavy a príspevky, ktoré rodičia využijú pri nákupe detských potrieb, detskej výživy a ďalšej zdravotnej starostlivosti. 

Napríklad ak ste alergici a Vaše bábätko potrebuje predpísať špeciálne antialergénne mlieko, môžete vďaka vhodnému zdravotnému poisteniu ušetriť. Ušetrené peniaze radšej prihoďte deťom do sporenia.

Neštandardné výhody a nadštandardné vyšetrenia

Poisťovňu môžete požiadať aj o rôzne neštandardné/nadštandardné vyšetrenia a inú potrebnú zdravotnú pomoc. Niektoré možnosti sú dokonca priamo medzi benefitmi. Existujú tiež aj výnimočné iniciatívy či pomoc vo forme grantov (napr. ako program Bojovníci za zdravie). Často sa jedná o nadštandardnú pomoc pre tých, ktorí sú zdravotne znevýhodnení, bojujú o život pre náhlu ťažkú chorobu alebo sú postihnutí po nešťastnej nehode.

Medzi benefitmi môžete nájsť aj napríklad doplatok za čeľustno-ortopedickú liečbu fixným alebo snímateľným aparátom až do 450 EUR, vyšetrenia potravinovej intolerancie, možnosť príspevku ošetrenia aj u nezmluvného lekára, zľavy pri liečebných kúpeľných pobytoch či zvýhodnené doplnkové finančné služby (napr. cestovné poistenie).

Online konzultácia diagnóz a aplikácie

Viac a viac sa začína zlepšovať hlavne komunikácia s poisťovňami a možnosti uplatňovania benefitov. V podstate všetky 3 zdravotné poisťovne aktuálne majú svoje aplikácie, kde máte vždy k dispozícii napr. kartičku poistenca, prehľad o zdravotnej starostlivosti a elektronické žiadosti k zdravotnej starostlivosti a benefitom.

Výrazným krokom vpred je tzv. asistovaná zdravotná diagnostika. Je poskytovaná v závislosti od zdravotnej poisťovne buď formou telefonickej konzultácie alebo aj priamo v aplikácii. Inovácie a pokrok v tejto sfére môže opäť výrazne pomôcť v rýchlosti poskytovania zdravotnej starostlivosti a hlavne v dostupnosti informácií o zdravotných možnostiach a alternatívnych liekoch. Táto časť však v súčasnej dobe len “naberá na obrátkach”.

PRE DETI: Vyberáme niekoľko benefitov na porovnanie

BenefitDôveraUnionVšeobecná zdravotná poisťovňa
Darček pri narodení dieťaťanaplnený baby box s uchytením na kočíkpraktická knižka Naše dieťatkokufrík a niekoľko užitočných vecí
Pre zdravé zúbky (napr. na zubnú hygienu,..)až do 150 EUR ročneaž do 100 EUR ročneaž do 120 EUR ročne *
Vrátenie doplatkov za predpísané lieky a dietetické potraviny (napr. antialergické mlieko pre bábätko)až 300 EURpre deti do 17 rokov neobmedzená výškaaž do 200 EUR ročne *
Príspevok na okuliareZľavy vo vybraných optikách, tiež príspevok pre deti do 8 EUR na rám a skláPríspevok na rám a sklá do 100 EUR *
Vyšetrenie z kvapky krvi (CRP)100% hradené u pediatra100% hradené u pediatra100% hradené u pediatra
Monitor dychu pre bábätkábezplatne zapožičiabezplatne zapožičia
Zo zliav a príspevkov vyberáme napr.Zľava 25% na nákup značiek Dr.Max a Bioderma30EUR na kurz plávania pre bábätkádoplatky za čeľustno-ortopedickú liečbu fixným alebo snímateľným aparátom až do 450EUR *

* od 1.1.2021 zavádza VŠZP tzv. Peňaženku zdravia – v rámci toho je potrebné v aplikácii VŠZP založiť skupinu 4-8 osôb poistených vo VŠZP, zároveň je potrebné, aby všetky osoby mali absolvované preventívne prehliadky. Bez splnenia dodatočných podmienok nezískate tieto benefity.

Odporúčania

  • Aj zo štandardného zdravotného poistenia môžete získať niečo navyše. Výber správnej poisťovne môže ušetriť nielen peniaze, ale uľahčiť riešenie rôznych špecifických žiadostí.
  • Porovnávajte! Finančný poradca, sprostredkovateľ, alebo agent, Vám môže okrem iných finančných produktov porovnať aktuálnu ponuku jednotlivých zdravotných poisťovní.
  • Pri konzultáciách zohľadnite Vaše preferencie či rodinnú anamnézu (napr. rodičia alergici) – môže to pomôcť lepšie vybrať vhodnú zdravotnú poisťovňu.
  • Zaujímajte sa o benefity priebežne – zdravotné poisťovne v roku 2021 poskytnú viac benefitov, avšak výhody sa vďaka konkurencii vyvíjajú postupne v čase.

Väčšina finančných konzultantov na Slovensku pôsobí v režime finančného sprostredkovania. Sú odmeňovaní formou provízie za produkty finančných inštitúcií, ktoré Vám sprostredkujú. Vy vďaka tomu môžete získať zadarmo bezplatné konzultácie a návrhy riešení. Finančným sprostredkovateľom za poradenstvo priamo neplatíte, nakoľko ich už odmeňujú finančné inštitúcie. Využite odbornú pomoc, avšak vždy sa snažte v základe porozumieť produktom a službám, ktoré si kupujete a platíte. Vždy sa pýtajte na výšku poplatkov, provízií a sprievodných nákladov, ktoré sa s každým finančným riešením spájajú.