Finančná poradňaHypotéka

Pôžička na rekonštrukciu domu, ktorý nie je náš?

Pôžička na rekonštrukciu domu, ktorý nie je náš

Otázka je anonymizovaná: Dobrý deň,
sme štvorčlenná rodina žijúca so starými rodičmi v jednom rodinnom dome. Radi by sme si rekonštruovali svoju časť domu – celý vrch (hlavne kúpeľňu, wc a kuchyňu). Celý dom je stále písaný na rodičov manžela. Radi by sme podľa rekonštrukčných odhadov firmy, ktorá by nám všetky práce vykonávala, požiadali banku o aspoň 15.000 EUR. Niečo máme aj nasporené, avšak nestačí to a je potrebná nejaká pôžička na rekonštrukciu domu.
Poskytne nám nejaká banka úver, teda hypotéku? Ako sa to v takomto prípade rieši? Lepším variantom nám príde splácať mesačne pôžičku, akurát nevieme, či nám vôbec niekto peniaze požičia, keď dom de facto “nie je náš”?
Ďakujeme

Odpoveď:

Dobrý deň,

aj keď sa situácia s úrokovými sadzbami na hypotekárnych úveroch dramatizuje, naďalej je hypotéka dobrý spôsob, ako financovať Vás zámer. Pri hypotéke je možné založiť aj dom manželových rodičov. Nízke sadzby na hypotékach zaručia menšie preplatenie než pri iných typoch úverov. Vďaka možnosti dlhšej splatnosti bude aj splátka ľahšie zvládnuteľná.

V súčasnosti je rozumné sa zadlžiť primerane a zároveň neminúť všetky Vaše úspory. Rezerva je, nielen v týchto časoch, veľmi dôležitá. Zároveň, ak sa rozhodnete, hypotekárny úver umožňuje aj priebežne vracať peniaze v mimoriadnych vkladoch. To je možné dokonca aj bez poplatkov.

Banka posúdi Vaše príjmy a doterajšie úverové výdavky. Necháte si na dom rodičov vyhotoviť znalecký posudok. Na základe znaleckého posudku k nehnuteľnosti zhodnotí banka stav domu (štandard domu a opotrebenie, prístupovú cestu, lokalitu a pod.). Následne dostanete stanovisko o schválení úveru. Na úverovej zmluve budete Vy s manželom a záložnú zmluvu k úveru podpíšu svokrovci.

Zvoľte si na základe prieskumu trhu a Vašej preferencie banky. Prípadne podľa pozitívnych referencií bankového poradcu, hypotekárneho špecialistu či finančného sprostredkovateľa – získate navyše odborný pohľad na Vaše možnosti. Pomôcť môžu aj so znaleckým posudkom, procesom v banke, postupom na katastrálnom úrade či s poistením (poistenie nehnuteľnosti je obvykle pri hypotéke povinné). Či už to bude hypotéka alebo iná pôžička na rekonštrukciu domu, vždy je dobré si nechať pripraviť viac ponúk. S našimi klientami riešim bežne 2 alebo aj 3 žiadosti o hypotéku súbežne.

Pekný deň

Väčšina finančných konzultantov na Slovensku pôsobí v režime finančného sprostredkovania. Sú odmeňovaní formou provízie za produkty finančných inštitúcií, ktoré Vám sprostredkujú. Vy vďaka tomu môžete získať zadarmo bezplatné konzultácie a návrhy riešení. Finančným sprostredkovateľom za poradenstvo priamo neplatíte, nakoľko ich už odmeňujú finančné inštitúcie. Využite odbornú pomoc, avšak vždy sa snažte v základe porozumieť produktom a službám, ktoré si kupujete a platíte. Vždy sa pýtajte na výšku poplatkov, provízií a sprievodných nákladov, ktoré sa s každým finančným riešením spájajú.