Finančná poradňaHypotéka

Môžem žiadať o hypotéku, ak som meškala so splátkami?

Žiadosť o hypotéku, ak som meškala so splátkami

Otázka je anonymizovaná: Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať ohľadom hypotéky, keďže chceme kúpiť byt. Ja som mala minulý rok zosplatnený spotrebný úver a meškala som so splátkami. Mesačne mi síce odchádzala nejaká časť splátky, no nižšia ako bolo treba. Tak sa úver dostal na exekúciu. To som vyplatila (zameškané) a od vtedy, už je to rok, platím v poriadku. Manžel je úplne čistý. Aj on má spotrebný úver a ten sa platí v poriadku.
Je v takomto prípade možnosť požiadať o hypotéku?
Odporúčajú nám čakať aspoň ešte rok, že teraz to určite neprejde a bude zlý záznam.
Ďakujem

Odpoveď:

Dobrý deň,

ak bol úver zosplatnený a riešila sa exekúcia, tak je pravdepodobné, že riešenie žiadosti o hypotéku bude neúspešné. Aj keď už ubehol rok. Z praxe mám skúsenosti, že nepomôže ani ďalší rok čakania.

Niektoré banky sa vyjadrujú v zmysle, že je potrebné predložiť na posúdenie podklady, ktoré by mohli nesplácanie čiastočne ospravedlniť (napr. neplatenie výživného na dieťa, zdravotné problémy a pod.). No aj v týchto prípadoch nebýva často výnimka schválená. Treba s týmto určite rátať, aby Vám zbytočne neprepadla rezervačná záloha.

Keďže tvrdíte, že manžel je “čistý”, tak v tomto prípade je možnosť, skúsiť riešiť hypotéku cez tzv. zúženie BSM (bezpodielového spoluvlastníctva manželov). Manžel by tak mohol do úverového vzťahu vstúpiť bez Vás. Je však potrebné toto ešte prejsť detailne a prerátať aj situáciu s jeho príjmom a ďalšími výdavkami (záväzkami – ako napr. životné minimum na dieťa či uvádzaný spotrebný úver). Podľa toho sa dá odhadnúť, či je predbežne možné získať požadovanú výšku hypotéky – len cez príjmy manžela.

Samozrejme budem rád, ak sa rozhodnete využiť profesionálne finančné služby našej finančnej kancelárie v Žiline.

Pekný deň

Väčšina finančných konzultantov na Slovensku pôsobí v režime finančného sprostredkovania. Sú odmeňovaní formou provízie za produkty finančných inštitúcií, ktoré Vám sprostredkujú. Vy vďaka tomu môžete získať zadarmo bezplatné konzultácie a návrhy riešení. Finančným sprostredkovateľom za poradenstvo priamo neplatíte, nakoľko ich už odmeňujú finančné inštitúcie. Využite odbornú pomoc, avšak vždy sa snažte v základe porozumieť produktom a službám, ktoré si kupujete a platíte. Vždy sa pýtajte na výšku poplatkov, provízií a sprievodných nákladov, ktoré sa s každým finančným riešením spájajú.