Finančná poradňaHypotékaŽivotné poistenie

Aká je najvýhodnejšia hypotéka, najlepšia banka či najférovejšia poisťovňa?

Zlatá minca - Finporadna.sk

Snažíme sa vypočuť dotazy z našich poradní a prinášame dnes priame tipy, ktoré môžete pri výbere banky, poisťovne či finančných produktov zvážiť. Aká je teda najvýhodnejšia hypotéka, najlepšia banka a najférovejšia poisťovňa?

Veľmi ťažko sa na podobné otázky odpovedá najmä v anonymnej finančnej poradni, ktorú vedieme na Modrom koníkovi. O niečo lepšie sa dá poradiť aj na diaľku, ak uvedie dotazujúci viac informácií, alebo si chýbajúce informácie doplníme emailom či v rámci videokonzultácie. Vo verejných textoch, ktoré publikujeme na webe sa snažíme obvykle zachovávať nestrannosť. To čo by aj bolo vhodné pre jedného, nemusí byť najlepšia voľba pre iného. Bez lepšieho pochopenia situácie človeka neodporúčame konkrétnu hypotéku, poistenie či iný finančný produkt. To, že nejaká banka komunikuje najnižší úrok na hypotéke neznamená, že toto je tá najlepšia ponuka, ktorú by sme mali každému automaticky odporučiť.

Prax ukazuje, že je príliš jednoduché odsudzovať poradcu či bankára za to, že v minulosti zle poradil. Nepoznáme všetky vstupné údaje a situáciu aká bola. Občas sa stane, že človek si aj navzdory odporúčaniam poradcu vyberie iný produkt. Tiež, ak kupujete hypotéku v banke, tak Vám predsa hypotekárny špecialista nebude ponúkať alternatívu v podobe úveru od konkurencie. Zároveň produkty a služby sa v čase vyvíjajú, ponuka bánk a poisťovní sa dopĺňa a mení.

Sme radi, že sa naša FINPORADNA.SK mohla zapojiť do odbornej poroty súťaže Zlatá minca 2020.

Spolu s ďalšími 190 členmi odbornej poroty sme aj my hodnotili finančné produkty a služby bánk, poisťovní a finančných inštitúcií na Slovenskom trhu. Pri takto rozsiahlom hodnotení sa dá povedať, že sa jedná o dlhodobé a skutočne rozsiahle skúsenosti, ktoré nominovali jednotlivé produkty a inštitúcie do popredia. Samotný projekt Zlatá minca má na Slovensku tradíciu a posledný ročník je aj pod ťarchou okolností v súvislosti s pandémiou unikátny.

Najvýhodnejšia hypotéka

V kategórii úvery na bývanie obsadila prvú priečku VÚB Banka. Na druhom mieste sa umiestnila Slovenská sporiteľňa a prvú trojku uzatvorila ČSOB. Z našich skúseností aj pri týchto 3 bankách sú rozdiely. Je rozdiel, či sa rozhodnete napr. riešiť priamo úver na kúpu nehnuteľnosti, hypotéku na stavbu domu alebo bude potrebné využiť bezúčelovú hypotéku (tá môže byť využitá na čokoľvek, nielen na bývanie). Pri tejto kategórii, tak ako pri ostatných, je dôležité uvedomiť si, že aj medzi najlepšími sú rozdiely.

Odborná porota súťaže finančných produktov Zlatá minca hlasuje v 35 produktových a 3 samostatných kategóriách. Vyberá produkty podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Nie každý najlepší produkt sa však hodí pre každého. Preto odporúčame analyzovať informácie o viacerých produktoch a overiť si, či ten najlepší vyhovuje práve vám.

Zdroj: Zlatá minca – Kategórie súťaže

Najlepšia banka alebo najférovejšia poisťovňa?

Ani po hodnotení 191 člennej poroty sa nedá úplne zodpovedať tieto otázky, ktoré sme v obmene dostali mnohokrát. Banky sú dosť zväzované ekonomickou situáciou a náš trh je pomerne výrazne regulovaný. V prípade poisťovní je to v čiernobielom podobný “príbeh”. Samozrejme aj tu sú rôzne názory a skúsenosti klientov, ktoré odlišujú dobrých a tých lepších. Nie je jedna najlepšia banka pre každého, ktorá by bola vhodná pre každú situáciu a aj mala v ponuke všetky najlepšie finančné produkty.

Subjektívne, pri riešení problémov s ľuďmi, ktorí sa na nás obracajú, je chyba často inde ako v samotnej banke, resp. finančnej inštitúcii. Obvykle je to aj o ľudskom faktore, odbornosti zamestnancov a často ľudskej (ne)ochote. Naozaj často zaváži (ne)správne nastavený ľudský kompas rôznych pobočiek či jednotlivcov.

Priamo v súťaži sa hodnotili aj jednotlivé produkty finančných inštitúcií, ale súčasťou bola aj zaujímavá kategória, v ktorej sa banky/poisťovne mohli kvalifikovať – Najviac inovatívna banka a poisťovňa – Zlatá minca 2020.

Najinovatívnejšia banka a poisťovňa

V prípade najinovatívnejších bánk obsadila prvú priečku Tatra banka. Nasledovala mladá a dynamická značka na našom trhu – 365.bank. Bronzová priečka bola odbornou porotou prisúdená Slovenskej sporiteľni.

Výhru v kategórii najinovatívnejšia poisťovňa si zobrala Generali Poisťovňa. Druhé miesto obsadila poisťovňa Allianz – SP. Na treťom mieste poisťovňa Youplus.

Odporúčania

  • porovnajte si vždy viac ponúk a dôsledne, napr. pri hypotéke sa bavíme o úvere na desaťročia, nie je vhodné hypotéku často prenášať z banky do banky
  • vždy je dobré, ak sa môžete poradiť s niekým, kto je odborník a sú na neho dobré referencie
  • žiaľ treba čítať aj tzv. malé písmenká, ako sú napr,. všeobecné poistné podmienky pri poisteniach či iné relevantné sprievodné dokumenty, veď zmluvy je niekedy len na 1-2 strany a k tomu Vám len tak mimochodom poisťovňa zašle desiatky “bezvýznamných” strán v PDF emailom?
  • neuzatvárajte investície, poistenia a úvery “na počkanie” a impulzívne, doprajte si dostatok času a vyčleňte si aj trochu energie – napr. pri životnom poistení, hypotéke alebo investičnom produkte, kde si odkladáte desaťročia peniaze na dôchodok (ako je napr. aj “bezplatný” II. pilier), ide naozaj o veľa

ZLATÁ MINCA - logo

Pozrite si výsledky vo všetkých kategóriách, ktoré hodnotila 191 členná odborná porota finančnej súťaže Zlatá minca 2020. Zaujímavá je aj Facebooková skupina, kde sa dá otvoriť téma verejne a môžete získať zaujímavé informácie.

Väčšina finančných konzultantov na Slovensku pôsobí v režime finančného sprostredkovania. Sú odmeňovaní formou provízie za produkty finančných inštitúcií, ktoré Vám sprostredkujú. Vy vďaka tomu môžete získať zadarmo bezplatné konzultácie a návrhy riešení. Finančným sprostredkovateľom za poradenstvo priamo neplatíte, nakoľko ich už odmeňujú finančné inštitúcie. Využite odbornú pomoc, avšak vždy sa snažte v základe porozumieť produktom a službám, ktoré si kupujete a platíte. Vždy sa pýtajte na výšku poplatkov, provízií a sprievodných nákladov, ktoré sa s každým finančným riešením spájajú.