Finančná poradňaŽivotné poistenie

Zdravotné poisťovne v roku 2022 – lepšie benefity

zdravotne poistovne v roku 2022

Opäť je tu september a naplno prebieha predháňanie zdravotných poisťovní, čo by nám ponúkli, aby sme prestúpili z poisťovne do poisťovne. Zdravotné poisťovne v roku 2022 ponúkajú opäť výhodnejšie a lepšie benefity. Zároveň sa jedná o druhý najaktívnejší rok v rámci konkurenčného boja, kedy aj Všeobecná zdravotná poisťovňa ponúkla zaujímavé benefity. Uvidíme, či v rámci svojich služieb a proklientského prístupu bude naozaj plnohodnotným konkurentom komerčných poisťovní Dôvera a Union.

Elektronická pobočka a aplikácie

Všeobecná zdravotná poisťovňa sa postupne doťahuje na svojich konkurentov aj v oblasti elektronickej pobočky a využívania aplikácie pri rôznych benefitoch. Aj keď niektorí ich klienti avizovali problém pri preplácaní niektorých benefitov (napr. dentálna hygiena u zubára), tak nedostatky vyriešili pomerne rýchlo a proces nateraz funguje aj cez ich aplikáciu rovnako dobre ako u konkurencie.

Všeobecnú zdravotnú poisťovňu udávajú viaceré zdravotnícke zariadenia, ako najvýraznejšiu poisťovňu, ktorú využívajú ich pacienti. Je preto dobré vidieť, že sa aktívnejšie začína zapájať do konkurenčného boja a prináša aj nové benefity nad rámec zákona. Každý konkurenčný boj prispieva najmä bežným občanom. A možno práve konkurenčný tlak môže priniesť aj ďalšie, najmä politické rozhodnutia, ktoré prispejú k zvýšeniu kvality zdravotnej starostlivosti a efektívnejšej liečby, aj vďaka konkurenčnému boju zdravotných poisťovní.

Dlhodobo víťazí v hodnoteniach klientov práve Dôvera a ich aplikácia, resp. najmä podpora na diaľku. Stretli sme sa s niekoľkými hodnoteniami, kedy ľudia oveľa viac oceňujú ich elektronickú pobočku a aplikáciu, než samotné riešenie na pobočkách poisťovne Dôvera.

Poisťovňa Union má rovnako dobre funkčnú mobilnú aplikáciu. Viete si v nej podobne ako u konkurencie uplatniť aj rôzne benefity, ktoré ponúka poisťovňa aj nad rámec zákona.

V aplikáciách poisťovní máte pri sebe aj elektronický preukaz poistenca a viete si aj upravovať niektoré informácie na diaľku (napr. zmena korešpondenčnej adresy). Tiež si v aplikáciách poisťovní viete uplatniť aj zdravotné benefity (napr. dať si preplatiť časť nákladov, alebo aj celú platbu za dentálnu hygienu – záleží od zdravotnej poisťovne). Poisťovne aplikácie medzi sebou zjavne aj sledujú a mnohé funkcionality zapracovávajú. Takým príkladom bol aj COVID PASS, ktorý sa zapracoval priamo do aplikácie poisťovní. Svoj digitálny Covid preukaz EÚ máte tak priamo v mobile v aplikácii zdravotnej poisťovne.

Pozor na podmienky získania benefitov, ktoré sú nad rámec zákonného zdravotného poistenia

Vždy je dobré si vo svojej poisťovni overiť, na čo máte nárok, ale aj čo treba splniť. Aj počas roka môžu vzniknúť rôzne zmeny a úpravy. Jednou z takých situácií aj bolo, keď zdravotná poisťovňa Union upresnila podmienky preplácania dentálnej hygieny len u zmluvných poskytovateľov, pritom dovtedy benefit preplácala aj v prípade, ak ste využili dentálnu hygienu aj v nezazmluvnenom zdravotníckom zariadení.

Tiež vzhľadom na situáciu s COVID, sa dočasne akceptovalo, že pre niektoré preplácané benefity nebolo nutné mať absolvované preventívne prehliadky (nakoľko boli prísne opatrenia). Postupne však poisťovne zavádzajú upresnenia týchto podmienok a teda je možné, že na preplatenie zdravotného benefitu bude potrebné mať absolvovanú preventívnu prehliadku.

Benefity pre rok 2022, ktorými poisťovne lákajú k sebe klientov

Aj keď sa jedná o zákonné zdravotné poistenie, tak medzi poisťovňami sú rozdiely. Na príklade zubných ošetrení si môžeme ukázať, aké sú rozdiely medzi benefitami poisťovní od 1.1.2022.

Na ošetrenia u zubára a dentálnu hygienu Vám poisťovne prispejú nasledovne:

Všeobecná zdravotná poisťovňaZdravotná poisťovňa DôveraZdravotná poisťovňa Union
120 EUR150 EUR150 EUR

V zdravotnej poisťovni Dôvera môžete v rámci nových benefitov Zdravé zuby využiť napr.:

 • dentálnu hygienu
 • pečatenie trvalých zubov u detí
 • praktický zubný balíček v hodnote 30 EUR pri štvorročných deťoch
 • príspevok na zhotovenie zubných mostíkov a koruniek (všetci poistenci nad 18 rokov)

Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni v rámci príspevkov na zuby, môžete využiť po novom napr.:

 • dentálnu hygienu
 • na stomatoprotetické výrobky – zubné výplne, korunky, fazety alebo mostíky
 • oprava snímateľnej náhrady pre seniorov
 • na stomatologické RTG vyšetrenia – panoramatický RTG snímok či intraorálnu snímku zubov
 • za určitých podmienok, je možné kombináciou benefitu u viac osôb získať až 450 € na strojček na zuby pre dieťa

V zdravotnej poisťovni Union môžete využiť príspevok na zuby po novom napr. na:

 • dentálnu hygienu
 • na plombovanie a zubné korunky
 • parodontológiu
 • na zubné strojčeky a čeľustno-ortopedické výkony u deti do 18 rokov

Odporúčanie pre zdravotné poisťovne v roku 2022

S našimi klientami sa pozeráme na výber vhodných riešení komplexne. Pri zdravotných poisťovniach konfrontujeme zdravotné potreby, či potrebnú liečbu, s podmienkami a benefitmi v poisťovniach. Zároveň je možné do konca septembra zvážiť prechod do inej zdravotnej poisťovne, pričom od 1.1. nasledujúceho roka už môžete využívať služby a benefity novej poisťovne.

Poisťovne aj v priebehu minulého roka upravovali niektoré svoje benefity, či podmienky pre ich uplatnenie. Je preto vhodné priebežne sledovať a vyhodnocovať, čo nové Vám môžu poisťovne ponúknuť. Alebo naopak, spozornieť, ak poisťovňa podmienky pre získanie benefitov sprísňuje.

Všeobecná zdravotná poisťovňa
Dôvera zdravotná poisťovňa
Union