Investície a sporenie

Uchová sporenie do zlata toľko spomínanú hodnotu?

sporenie do zlata

Sporenie do zlata ako istota. Zlato ako uchovávateľ hodnôt dnes popularizujú aj rôzne sporiace programy. Môžete tak sporiť na zlaté mince a odliatky už od 20 EUR mesačne. Prezentuje sa to často aj ako výborná voľba ako sporenie pre deti. Na čo sa zamerať a čo treba zvážiť?

Chcete dlhodobo investovať?

Sporenie do zlata je trošku prekrútené slovné spojenie. Jedná sa skôr o investovanie. V najlepšom by sme sa mohli baviť o investičnom sporení. Ak chcete odovzdať synovi/dcére “mešec” zlatých mincí, tak im dáte fyzicky túto komoditu. Ak to bude z Vašej strany jediné sporenie, ktoré deťom urobíte, uvedomte si, že ste vsadili na “jednu kartu”. Z môjho pohľadu je v investovaní a v hlavných benefitoch z dlhodobého pohľadu to, že aj keď podstupujete vyššie riziko za cenu vyššieho výnosu, tak investor chce získať čo najviac, avšak pri MINIMALIZOVANÍ RIZIKA. 

Sporiť do zlata však nemusí vyslovene znamenať, že chcete hneď fyzicky ten “mešec mincí”. Niektoré sporiace programy sú postavené na pravidelnom invetovaní vo forme cenných papierov, či spoločností, kde sa jedná stále o nášho hlavného hrdinu – zlato.

Všeobecne sa odporúča 5 – 10% portfólia mať aj v zlate, vždy je to však individuálne na základe Vašich preferencií, stavu Vašich financií a majetku.

Uchovávateľ hodnoty

Zlato je synonymom tohto slovného spojenia – aspoň v oblasti financií. V každom letáku, či propagačnom texte, nás na to upozorňujú. Zlato je skutočne veľmi výnimočné v tom, že je tu s nami storočia a storočia. A ešte aj dnes v roku 2020 nie je problém ho zmeniť za moderné peniaze. Pričom dnes dostaneme za zlatú mincu viac peňazí ako v minulosti. Teda podľa toho, kedy sme tú zlatu mincu nadobudli sa dá povedať, že v drvivej väčšine prípadov dostaneme viac.

Jeho likvidita a stálosť mu pravdepodobne ešte nejaké to storočie/storočia zaručí miesto atraktívneho platidla, uchovávateľa hodnôt a “ikony” finančného sveta. Pri budovaní majetku, tiež pri zabezpečení hodnoty majetku, je dobré venovať zlatu pozornosť. Samozrejme v prípade dobre vyriešených rodinných financií a diverzifikovaného investičného portfólia.

Zlato poráža infláciu?

Je naozaj pravda, že 100 ročná výkonnosť zlata je nad 4% p.a. – teda z finančného pohľadu sa dá povedať, že ochráni pred infláciou. Nezarobí však pri dlhom horizonte toľko, čo naopak akcie dokazujú v rovnako dlhom období. Samozrejme jedná sa o úplne odlišné investície, ktoré sa aj inak správajú v čase – majú iné výkyvy hodnoty (často aj v iných fázach ekonomického cyklu). Aj preto sa odporúča v investičnom portfóliu mať z dlhodobého hľadiska aj zastúpenie akcií, avšak aj zlata.

Kupovanie zlata zaplavuje internet

Tu je isté nebezpečie, na ktoré by sme radi upozornili. Stále aktuálna pandémia koronavírusu uvalila na ľudí pochopiteľný strach. Na internete sa vyhŕklo mnoho “príležitostí” na nákup zlata. K štandardným (a v podstate pravdivým) argumentom pribudlo tlačenie na tento strach. Svet sa bezpochyby zmení a on sa aj bez Covid-19 stále mení. Aj keď v čase pandémie veľa firiem stratilo a trhy sa prepadali, mnohé firmy naopak začali po krátkom prepade rýchlo naberať na hodnote (dokonca aj narástli) a získavali viac dôvery ľudí aj v ťažkom čase. Veľmi často to boli aj techonologické firmy – Netflix, Tesla, Facebook, Apple, Amazon. Rýchlo sa zotavili aj viaceré kryptomeny. Aj toto ukazuje, že možno aj v prípade krízy sa svet nemusí vracať späť a zlato nemusí byť jediná odpoveď. Ale áno, aj zlato vzrástlo na hodnote.

Dobre si však preverte finančného partnera, ktorý Vám pomôže zabezpečiť zlato. Či nastaví s Vami sporiaci program do fyzického zlata. Naša legislatíva nereguluje zlato ako finančný produkt – pre naše Slovensko je fyzické zlato “len” tovar. Nepodlieha takej kontrole, obmedzeniam a legislatívnym požiadavkám ako iné formy investovania. Je tu teda väčší priestor sa popáliť. Buďte opatrní a poraďte sa so spoľahlivým finančným poradcom, resp. si urobte vždy dobrý prieskum na trhu.

Veľká škála možností a zameranie na poplatky

Sporenie do zlata, resp. investícia do zlata, môže mať viac podôb. Nemusí ísť vždy len o fyzické držanie zlata. Môžete mať cenné papiere, môžete do zlata investovať vo forme ETF fondov, môžete investovať do firiem, ktoré sú v zlatom priemysle. Pri fyzickom zlate môžete mať menšie aj väčšie mince. Menšie odliatky aj väčšie tehličky. 

Minca Viedenskí filharmonici
Jedna z najpredávanejších zlatých mincí – WIENER PHILHARMONIKIER

Poplatky a náklady sa tiež rôznia. Niekedy dá aj celkom prácu všetko dorátať. Zlato sa obchoduje ešte k tomu v unciach. Väčšinou platí čím sa kupuje vo väčšom, tým je to lacnejšie (teda hlavne v prípade fyzického zlata).

Na tieto poplatky a náklady je dobré sa pozrieť

 • vstupný poplatok, niekde je uvedený ako nákupný
 • predajná cena zlata voči burzovej cene – často sa predáva s výraznou maržou (obvykle drahšie je nakupovanie v menšom, lacnejšie vo väčšom)
 • výkupné ceny – ak Vám niekto garantuje výkup, pozrite si za akých podmienok
 • náklady spojené s dopravou a poštovným
 • náklady a poplatky za uschovanie – ak napr. aj sporíte postupne na zlatú mincu, môže tam byť poplatok za skladovanie, kým Vám bude odoslaná. Prípadne, ak nechcete mať zlato doma, tak za úschovu v banke tiež platíte poplatky.
 • môžu byť aj ďalšie špecifické poplatky (napr. v niektorých sporiacich programoch môže ísť aj o priebežné poplatky)

Odporúčania

 • Vsádzajte nielen, ale AJ, na zlato –  všeobecne sa odporúča 5 – 10% portfólia mať aj v zlate, vždy je to však individuálne na základe Vašich preferencií, stavu Vašich financií a majetku.
 • Poraďte sa a dobre preverte obchodníka – trh so zlatom u nás je menej regulovaný.
 • Pri programoch sporenia do zlata je množstvo poplatkov a tiež rozdielne nákupné a predajné ceny u rôznych obchodníkov. Je dobré si to prepočítať.
 • Zlato je relatívne stabilný uchovávateľ hodnoty – hlavne z dlhodobého hľadiska, hodnota však môže v čase aj klesať!
 • zlato tu bude aj o storočie – je príliš cenné a sme na neho historicky aj technicky dosť naviazaní. Jeho hodnota bude rásť, občas aj klesať a opäť zas rásť. Aj teraz opäť rastie dopyt po zlate.
 • zlato je svojim spôsobom nezávislé – nie je prepojená na akciové trhy, nespráva sa vždy rovnako vo fázach ekonomického cyklu, má dôveru inštitúcií aj masy ľudí.