Finančná poradňaHypotéka

Dajú nám hypotéku na kúpu domu v Chorvátsku?

Hypotéka na dom v chorvátsku

Otázka je anonymizovaná: Dobrý deň prajem,
s manželom sme dostali zaujímavú ponuku od známych v zahraničí, ktorí predávajú starší dom v Chorvátsku. Chcú za neho cca 150 tis eur. Dosplácavame ešte malú hypotéku na náš dom. Máme ešte cca 20tis eur. Je reálna hypotéka na kúpu domu v Chorvátsku? Založí banka dom, ak je starší a treba ho ešte rekonštruovať?

Ďakujem za odpoveď

Odpoveď:

Dobrý deň,

banky na Slovensku Vám neumožnia založiť na hypotéku dom v zahraničí. Hypotéka na kúpu domu v Chorvátsku by bola možná tak, že založíte nehnuteľnosť na Slovensku. Píšete, že vlastníte aj dom u nás, na ktorom už nie je veľká hypotéka. Je možné si zobrať aj ďalšiu hypotéku na Vašu súčasnú nehnuteľnosť. Samozrejme, ak je jej hodnota dostačujúca. Súčasné hodnoty domov na Slovensku sú vo viacerých lokalitách od 200 tisíc eur. a viac. Dom v takejto hodnote by Vám umožnil zobrať si ešte jednu hypotéku, ktorou by ste financovali kúpu domu v Chorvátsku. Riešil som to niekoľkokrát, že sa zakladala nehnuteľnosť na Slovensku, avšak kupovala alebo rekonštruovala sa nehnuteľnosť v zahraničí.

Samozrejme veľmi dôležité sú aj Vaše príjmy. Ak máte s manželom dobré zamestnanie (alebo stabilne so ziskom podnikáte), teda Vaše príjmy sú dostatočné, bolo by možné takéto riešenie.

Držím palce.

Ing. Michal Ducký

Na finančnom trhu pôsobím profesionálne od roku 2010. V minulosti som pôsobil ako poradca klienta v banke, hypotekárny špecialista či riaditeľ dvoch pobočiek banky. Naďalej sa venujem manažmentu a pôsobím ako finančný sprostredkovateľ. Vďaka mojim dlhoročným skúsenostiam a licenciám od Národnej banky Slovenska, pomáham ľuďom porovnávať finančné produkty na Slovensku. Viac než 2 roky som bol garantom Anonymnej finančnej poradne na rodinnom portáli Modrý koník, ktorú som aj založil. Vediem tento finančný blog Finporadna.sk a uverejňujem praktické a bezplatné návody v rámci pripravovaného non-profit projektu Finporadca.skVšetky moje konzultácie sú bezplatné. Moje profesionálne služby poskytujem ako finančný sprostredkovateľ, takže ľudia mi priamo neplatia (namiesto pracovníka danej inštitúcie, získavam províziu od finančnej inštitúcie len za ten produkt, ktorý si klient sám vyberie). Všetky informácie k mojim profesionálnym službám nájdete na webe www.wisely.sk.