Finančná poradňaHypotéka

Dajú nám hypotéku na kúpu domu v Chorvátsku?

Hypotéka na dom v chorvátsku

Otázka je anonymizovaná: Dobrý deň prajem,
s manželom sme dostali zaujímavú ponuku od známych v zahraničí, ktorí predávajú starší dom v Chorvátsku. Chcú za neho cca 150 tis eur. Dosplácavame ešte malú hypotéku na náš dom. Máme ešte cca 20tis eur. Je reálna hypotéka na kúpu domu v Chorvátsku? Založí banka dom, ak je starší a treba ho ešte rekonštruovať?

Ďakujem za odpoveď

Odpoveď:

Dobrý deň,

banky na Slovensku Vám neumožnia založiť na hypotéku dom v zahraničí. Hypotéka na kúpu domu v Chorvátsku by bola možná tak, že založíte nehnuteľnosť na Slovensku. Píšete, že vlastníte aj dom u nás, na ktorom už nie je veľká hypotéka. Je možné si zobrať aj ďalšiu hypotéku na Vašu súčasnú nehnuteľnosť. Samozrejme, ak je jej hodnota dostačujúca. Súčasné hodnoty domov na Slovensku sú vo viacerých lokalitách od 200 tisíc eur. a viac. Dom v takejto hodnote by Vám umožnil zobrať si ešte jednu hypotéku, ktorou by ste financovali kúpu domu v Chorvátsku. Riešil som to niekoľkokrát, že sa zakladala nehnuteľnosť na Slovensku, avšak kupovala alebo rekonštruovala sa nehnuteľnosť v zahraničí.

Samozrejme veľmi dôležité sú aj Vaše príjmy. Ak máte s manželom dobré zamestnanie (alebo stabilne so ziskom podnikáte), teda Vaše príjmy sú dostatočné, bolo by možné takéto riešenie.

Držím palce.

Väčšina finančných konzultantov na Slovensku pôsobí v režime finančného sprostredkovania. Sú odmeňovaní formou provízie za produkty finančných inštitúcií, ktoré Vám sprostredkujú. Vy vďaka tomu môžete získať zadarmo bezplatné konzultácie a návrhy riešení. Finančným sprostredkovateľom za poradenstvo priamo neplatíte, nakoľko ich už odmeňujú finančné inštitúcie. Využite odbornú pomoc, avšak vždy sa snažte v základe porozumieť produktom a službám, ktoré si kupujete a platíte. Vždy sa pýtajte na výšku poplatkov, provízií a sprievodných nákladov, ktoré sa s každým finančným riešením spájajú.