Finančná poradňaHypotéka

Dostanem hypotéku aj počas materskej dovolenky?

Dostanem hypotéku aj počas materskej dovolenky?

Otázka je anonymizovaná: Dobrý deň,
som slobodná, mám 1 dieťa a 25 rokov. Keď som si pred tým chcela brať úver, tak som zarábala a mala som pravidelný príjem. Ostala som tehotná a preto zisťujem, či dostanem hypotéku aj počas materskej dovolenky. Nájom, ktorý mi dnes pomáhajú platiť rodičia, je aj tak drahý a lepšie som ani nenašla. Vyskytol sa teraz k dispozícii pekný menší byt na kúpu. Vlastné peniaze nemám, len niečo málo na zariadenie bytu. Priateľa nemám, avšak sestra by mi rada pomohla. Majú už s manželom hypotéku na dom.

Môžem v mojej situácii získať hypotéku? Ďakujem

Odpoveď:

Dobrý deň,

pre dobrú odpoveď chýba vo Vašom dotaze viac dôležitých informácií, preto berte moju odpoveď ako orientačnú.

Ak by ste o úver žiadala sama, tak je pravdepodobné, že hypotéku počas materskej dovolenky s dieťaťom, banka neposkytne. Nepoznám síce kúpnu cenu a ďalšie dôležité fakty, avšak vychádzam aj z toho, že nemáte dostatok vlastných financií a tiež, že banky berú príjem na materskej dovolenke najmä ako doplnkový príjem. Teda je nutné, aby v žiadosti bol ešte ďalší akceptovateľný príjem, či už Váš alebo inej osoby.

Píšete, že Vám je ochotná pomôcť sestra. Toto by mohla byť cesta. Avšak je nutné sa na to pozrieť komplexnejšie. Zohľadniť aj to, aké má sestra príjmy, tiež či majú štandardne bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (vtedy nemôže sestra len tak jednoducho bez manžela vstúpiť do Vašej hypotéky). Dnes platia pomerne prísne obmedzenia, ktoré stanovuje nielen banka, čo poskytne hypotéku, ale aj Národná banka Slovenska. Môžete si prečítať aj na našom blogu o týchto pravidlách/obmedzeniach. V tomto kontexte je nutné sa pozrieť na ich existujúce úvery a výšku splátok (z dotazu viem, že majú určite vlastnú hypotéku). Úspešnosť môže ovplyvniť aj to, či a koľko majú detí, aké sú ich príjmy, vek a iné.

Ako dočasné riešenie, ak platíte drahý nájom, je možno aj bývanie u rodiny. Možno by aj táto možnosť stála za otvorenie, nakoľko Vám už teraz pomáhajú s platením nájmu. Ušetrené peniaze by sa mohli použiť potom neskôr, keď už budete pracovať.

Určite zvážte sa o tom ešte viac poradiť, či už v banke, alebo s nejakým finančným odborníkom. Samozrejme je možné využiť aj naše bezplatné konzultácie a služby finančného sprostredkovania. Vieme pre Vás porovnať ponuky a možnosti hypotéky vo všetkých bankách na Slovensku. Tiež konzultujeme a vieme Vám ukázať aj ďalšie alternatívy úverového financovania (napr. cez stavebnú sporiteľňu). Zo skúseností viem, že je dobré, ak by sa takýchto konzultácií či už v banke alebo aj inde, zúčastnila aj sestra. Nakoľko práve jej pomoc, bude pre Vás kľúčová. Tiež môže doplniť dôležité informácie, ak by sa robili nejaké simulácie a prepočty.

Držím palce

Ing. Michal Ducký

Na finančnom trhu pôsobím profesionálne od roku 2010. V minulosti som pôsobil ako poradca klienta v banke, hypotekárny špecialista či riaditeľ dvoch pobočiek banky. Naďalej sa venujem manažmentu a pôsobím ako finančný sprostredkovateľ. Vďaka mojim dlhoročným skúsenostiam a licenciám od Národnej banky Slovenska, pomáham ľuďom porovnávať finančné produkty na Slovensku. Viac než 2 roky som bol garantom Anonymnej finančnej poradne na rodinnom portáli Modrý koník, ktorú som aj založil. Vediem tento finančný blog Finporadna.sk a uverejňujem praktické a bezplatné návody v rámci pripravovaného non-profit projektu Finporadca.skVšetky moje konzultácie sú bezplatné. Moje profesionálne služby poskytujem ako finančný sprostredkovateľ, takže ľudia mi priamo neplatia (namiesto pracovníka danej inštitúcie, získavam províziu od finančnej inštitúcie len za ten produkt, ktorý si klient sám vyberie). Všetky informácie k mojim profesionálnym službám nájdete na webe www.wisely.sk.