Finančná poradňaInvestície a sporenie

3 tipy ako ušetriť desiatky eur v rodinnom rozpočte

3 tipy ako ušetriť

Nájsť peniaze v rodinnom rozpočte nie je vôbec jednoduché. Významne sa na Vašich možnostiach podieľajú príjmy, ktoré dodávate energicky každý mesiac. Ešte výraznejšie ovplyvňujú Váš prebytok, alebo skôr nedostatok, výdavky a náklady na život. V dnešnom článku uvádzame 3 tipy ako ušetriť desiatky eur v rodinnom rozpočte. Tieto rady sa týkajú väčšiny bežných ľudí. 

Tipov ako ušetriť sú stovky

Nápadov a inšpirácií, kde by ste mohli hľadať “stratené” peniaze je na internete naozaj neúrekom. Niektoré sú úplné banality a v rodinnom rozpočte ušetria máličko, niektoré sú naozaj významné a v mnohých rodinách dokážu naozaj reálne ušetriť desiatky EUR mesačne. Nepíšeme stovky EUR, pretože úprimne, mnohí klienti, ktorí riešia rozpočet a nevychádza im to, tak vedia, že je to skutočný boj. Ušetriť stovky znamená významne zmeniť doterajší životný štýl a ísť na hranicu. Niekedy to nedovolia špeciálne či zdravotné potreby dieťaťa… Inokedy auto proste musíte mať, inak by ste sa nedostali do práce. 

Jedným z mnohých “všehochutí” ako ušetriť si môžete pozrieť aj na stránkach Financer.com. Nájdete aj zopár naozaj dobrých rád a tipov, a tiež viaceré, ktoré ušetria, avšak nie významne – 175 tipov ako ušetriť.

Vyberáme 3 tipy ako ušetriť desiatky eur

Tipy najmä z pohľadu bežnej rodiny s deťmi. Overené miesta, ktoré majú v rodinnom rozpočte veľkú váhu. Zároveň je naozaj dôležité, ak chcete skúsiť zlepšiť hospodárenie s peniazmi, aby ste na tom zapracovali. Ak sa Vám už dlho nedarí, zvážte aj radu finančného odborníka. Pri finančnej analýze môže identifikovať miesta, kde by sa dalo ušetriť.

Zdieľané auto

Viem. Auto možno naozaj musíte mať. Poznám viacero dôvodov, ktoré sú skutočne relevantné. Skúste sa však na to pozrieť ešte raz. PLÁNUJTE, zlúčte 2 cesty do mesta do jednej. Kde sa však naozaj často skrývajú veľké peniaze je ZDIEĽANIE. Uvedieme si to na príklade cesty do práce.

Dochádzate každý deň z menšieho mesta do väčšieho 30 km? Po ceste je mnoho ľudí, ktorí potrebujú ísť práve tým istým smerom. Ak sa o túto možnosť začnete zaujímať, nájdete sa. Vaše auto má na sedenie pravdepodobne 5 miest. Ak ide v aute len 1 človek, je to naozaj škoda. Ak ste 2, tak je to už lepšie – avšak ešte stále sa minimálne 2 môžu s Vami pohodlne zviesť na zadných sedadlách. 

Dopĺňame aj 2 reálne príklady ľudí s fiktívnymi menami

Dalibor do práce dochádzal cca 25 km. Priemerne najazdil okolo 1000 km mesačne. Auto už tiež nebolo najnovšie a len na pohonné hmoty minul len pre tento účel minimálne 90 EUR mesačne. Do práce chodil sám. Zameral sa na túto časť rozpočtu a pribral 2 ďalších pravidelných spolucestujúcich, ktorých zobral po ceste. Spolupodieľali sa s ním na nákladoch, čo mu priemerne znížilo túto položku o 70 EUR mesačne.

Alena dochádzala do práce 20 km mesačne. Mali 2 deti a tiež 2 autá, ona aj manžel dochádzali do práce autom. Úvery a znížený plat manžela spôsobili, že museli výrazne začať uťahovať opasok. Auto, ktoré využívala Alena predali a nechali si len väčší “kombík”, ktorý využíval prevažne manžel. Zrušilo sa jedno povinné zmluvné poistenie a tiež zmizli viaceré náklady, ktoré staršie auto prinášalo priebežne. Starší syn začal využívať len verejnú dopravu a mladšieho vozil už do práce iba manžel a občas vypomohol dedo. Alena chodila do práce s kolegyňou, ktorej prispievala na benzín 30 EUR mesačne. Po týchto opatreniach sa v rozpočte “objavilo” mesačne 60 – 90 EUR. Keď boli k dispozícii 2 autá, tak sa zvyčajne nehľadala lacnejšia alternatíva. Keď jedno auto už nebolo, ukázalo sa koľko reálnych nákladov za rok bolo možné ušetriť (nielen na dochádzaní do práce). Samozrejme za cenu určitých obmedzení (hlavne komfortu).

Aj na internete doslova zo dňa na deň pribúdajú facebookové skupiny a komunity, kde ľudia chcú zdieľať spolujazdu napr. do práce. 

Deťom doprajeme aj viac ako je treba

Dnes nás nielen sociálne siete nabádajú k vyšším investíciám do detí. Aby sme sa zle nepochopili, investovať do detí samozrejme chceme. Ak sa však bavíme o tom, kde sa v rozpočte nachádzajú často väčšie peniaze… Je to naozaj aj tu. Ak sú aj pre Vás deti priorita a ste finančne “v pohode”, tak túto položku asi obídete. Ak, ale idete “od výplaty k výplate” a cítite, že peniaze pravidelne skôr chýbajú. Skúste si to hodiť na papier.

Skúste tieto výdavky dať do kategórií. Pozrite sa na to z pohľadu priorít. Vzdelanie, rôzne krúžky pre rozvoj či detské plávanie možno nemusí hneď padnúť za obeť. 

Pozrite napríklad na oblečenie

PLÁNUJTE a ZDIEĽAJTE. Ak viete na niektoré kategórie, ktoré ste si vytvorili túto stratégiu využiť, urobte to! Pridávame niektoré tipy, ktoré sa dajú v praxi ľahko zapracovať. Ak máte deti vo veku, že “rastú ako z vody”, tak oblečenie je rozhodne niečo, čo sa dá finančne dnes ovplyvniť. Zdieľanie kvalitného detského oblečenia, ktoré často ani nestihne podľahnúť opotrebeniu je nielen lacnejšie, ale v niektorých prípadoch môže byť oblečenie na hranici blízkej 0 EUR. Koľko by to ušetrilo vo Vašom rozpočte? Naša reálna mamička s fiktívnym menom Lucia takto reálne ušetrila priemerne 40 EUR mesačne len na oblečení detí.

V rámci našej finančnej poradne na Modrom koníkovi odporúčame na tomto portály viaceré skupiny, kde si mamičky pomáhajú a takmer vždy ide o “takmer nové” a veľmi zachovalé kúsky.

Zľavy a finančná pomoc aj cez zdravotné poistenie

Máme skúsenosti aj s využitím niektorých benefitov zdravotných poisťovní. Môžete využiť finančnú pomoc napr. pri špeciálnej strave, ak je predpoklad, že Vaše dieťa bude alergik (stačí, ak už jeden z rodičov má alergiu). Tiež špeciálna kozmetika. A keď je dieťa 100% zdravé, čo je najlepšie, dajú sa využiť napr. zľavy na základnú kozmetiku a drogériu. 

Kombináciou opatrení v kategóriách, ktoré ste si vytvorili môžete ušetriť aj viac ako 50 EUR mesačne. Často bez toho, aby ste “ohrozili” svoje dieťa.

Splátky na úvery a poistenie

Mnohé domácnosti majú z rodinného rozpočtu viac ako 40% úverové splátky. K tomu často aj rôzne platby na poistenie. Dlhodobé štatistiky ukazujú, že v poisteniach dávame viac peňazí na ochranu majetku (napr. aj áut), než na ochranu života a zdravia. V každom prípade nie je nič neobvyklé, ak tieto 2 položky zoberú aj viac ako 50% z celkových príjmov, ktoré do rozpočtu vložíte. Ak zároveň patríte k ľuďom, ktorí cítia v rozpočte skôr nedostatok, tak túto významnú položku musíte riešiť čím skôr. Ukázala nám to aj pandémia, ktorú sprevádzali v niektorých odvetviach nielen dočasné straty príjmov. Tie okamžite v rozpočte chýbajú. Mnohí ich nedokázali bez rezervy nahradiť a nezvládali platiť úvery

Riešenia v tejto kategórií sú individuálne. Samozrejme dlh, ktorý ešte musíte splatiť len tak “neškrtnete”. Môžete sa pozrieť na možnosti, ako znížiť splátku – napr. refinancovaním a predĺžením splatnosti, alebo využitím hypotekárnych úverov namiesto spotrebných úverov. Nie vždy to pôjde vyriešiť jednoducho. V mnohých prípadoch nejakú cestu nájdete. Neváhajte sa aj poradiť s finančným odborníkom, na ktorého sú dobré referencie. Môže Vás upozorniť na možnosti, ktoré by ste možno nezvažovali.

Pri poisteniach je toto o niečo jednoduchšie. Pri prehodnotení starých zmlúv, prípadne pri využití redukcie pripoistení môžete rovnako ušetriť. Na rozdiel od prísneho schvaľovacieho procesu pri úveroch, pri poisteniach sú podmienky miernejšie a viac možností. Vždy by však ochrana príjmu v maximálnej možnej miere mala ostať zachovaná. Najmä, ak chýba finančná rezerva.

Kým úvery a poistenia presahujú bežne viac ako 40% rozpočtu, na sporenia a rezervu mnohí pravidelne neodložia ani 10%. Určite rezervu ako dôležitú položku Vášho rozpočtu aktívne riešte.

Odporúčania

  • dajte si + a – na papier – je to jednoduché a funkčné. Spíšte si podrobne koľko Vám na účet, teda do rozpočtu chodí a koľko z neho odchádza. Táto časť je pre akékoľvek ďalšie riešenia najdôležitejšia. Mali by tam byť nielen trvalé príkazy a len “odhad” nákladových položiek. Pozrite sa zodpovedne na svoje výpisy (ideálne rok dozadu). 
  • zamyslite sa nad každou položkou – Ako ju viete ovplyvniť? Koľko by ste tým ušetrili? V článku sme uviedli len 3 tipy ako ušetriť.
  • poraďte sa – na internete je mnoho zaručených tipov. Každá domácnosť je individuálna a to, čo funguje a je možné využiť inde, možno vo Vašom prípade možné nebude. Odborník, ktorý videl hospodárenie a riešenia u množstva ľudí, Vás na alternatívy riešenia môže upozorniť.

Väčšina finančných konzultantov na Slovensku pôsobí v režime finančného sprostredkovania. Sú odmeňovaní formou provízie za produkty finančných inštitúcií, ktoré Vám sprostredkujú. Vy vďaka tomu môžete získať zadarmo bezplatné konzultácie a návrhy riešení. Finančným sprostredkovateľom za poradenstvo priamo neplatíte, nakoľko ich už odmeňujú finančné inštitúcie. Využite odbornú pomoc, avšak vždy sa snažte v základe porozumieť produktom a službám, ktoré si kupujete a platíte. Vždy sa pýtajte na výšku poplatkov, provízií a sprievodných nákladov, ktoré sa s každým finančným riešením spájajú.