Finančná poradňa

Zdravotná poisťovňa prispeje na dentálnu hygienu a iné ošetrenia u zubára

zdravotné poisťovne dentálna hygiena

AKTUALIZÁCIA 04.06.2022. Neviete, či aj Vaša zdravotná poisťovňa prispeje na dentálnu hygienu? Na aké zákroky u zubára či stomatologické vyšetrenia môžete dostať peniaze? Tieto otázky ľudia často neriešia. Zubári sa dostávajú do nemilosti, ak sa vydajú cestou vyššej poskytovanej kvality. Pritom práve zdravotné poistenie väčšinu zákrokov príliš nekryje. Avšak je tu pomerne zaujímavá časť zákrokov, na ktoré môžete dostať od zdravotnej poisťovne peniaze. Využívate to? Zdravotné poistenie je v podstate finančný produkt, ktorý nevyužívame tak, ako by sme si predstavovali. Alebo aj vtedy, keď môžeme, tak sa na to akosi pozabudne.

Zákonné zdravotné poistenie s rôznymi pravidlami

Je zvláštne, že zdravotné poistenie, ktoré je u nás vyžadované aj legislatívou, má trojaký meter pri zubných ošetreniach a dentálnych benefitoch. Totiž každá z 3 zdravotných poisťovní benefit na zuby poskytuje. Avšak podmienky poskytnutia, či výška benefitu, sa medzi poisťovňami líšia.

Už aj poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa ľahšie vedia dostať k benefitom, na ktoré si už poistenci Dôvery a Unionu zvykli. Pre nás je dobré, ak sa ešte viac rozprúdi konkurenčný boj. Už teraz prináša ďalšie možnosti, ako získať späť časť z peňazí, ktoré odvádzame do zdravotného poistenia. Najmä ich využiť práve pre naše osobné potreby v oblasti dentálneho zdravia a prevencie.

Situácia sa stále vyvíja. Môžeme Vám poradiť ako lepšie využiť benefity Vašej zdravotnej poisťovne alebo pomôžeme s bezplatným prestupom do inej zdravotnej poisťovne.

Maximálna výška príspevkov na zuby, ktoré môžete v každej poisťovni po splnení ich pravidiel využiť (čítajte nižšie):

Všeobecná zdravotná poisťovňaZdravotná poisťovňa DôveraZdravotná poisťovňa Union
120 EUR150 EUR150 EUR

Určite aj Vaša zdravotná poisťovňa prispeje na dentálnu hygienu

To je to najistejšie, čo Vám vieme poradiť – príspevok na dentálnu hygienu využijete ľahko u všetkých zdravotných poisťovní. Stačí si len stiahnuť oficiálnu aplikáciu Vašej poisťovne do mobilu a máte to vybavené na pár kliknutí. Ale aby sme nepreháňali, odporúčame si ešte pozrieť aktuálne podmienky. Poisťovňa môže vyžadovať priloženie alebo odfotenie dokladu o absolvovaní ošetrenia dentálnej hygieny. Pozor tiež, aby ste mali absolvovanú preventívne prehliadky (zdravotná poisťovňa môže požadovať absolvovanie preventívnej prehliadky u zubára, všeobecného lekára a u žien aj od gynekológa).

Ostatné zákroky a výkonu už také jednoznačné nie sú a medzi poisťovňami sú väčšie rozdiely. Kým dentálnu hygienu podporia všetky tri poisťovne finančným príspevkom, tak pri iných zákrokoch je vhodné lepšie preveriť. Avšak mnohí klienti potvrdili, že im ich poisťovňa preplatila rôzne typy stomatologických výkonov a ošetrení.

Počas pandémie zdravotné poisťovne akceptovali pri vyplácaní benefitov, že sa Vám nepodarilo absolvovať nejakú preventívnu prehliadku. Odporúčame však, aby ste si to aktuálne preverili u tej Vašej zdravotnej poisťovne. Zdravotná poisťovňa však obvykle umožní absolvovať chýbajúcu preventívnu prehliadku aj dodatočne – avšak až potom benefit preplatí.

Všeobecná zdravotná poisťovňa – zubné benefity

Aj keď Všeobecná zdravotná poisťovňa (VŠZP) zaviedla vcelku zaujímavé zubné benefity, tak podmienky pre uplatnenie má najkomplikovanejšie. Musíte sa aj trošku viac posnažiť, resp. aj spojiť v tomto snažení s rodinou či priateľmi, aby ste získali z benefitov maximum. VŠZP zaradila benefity do tzv. Peňaženky zdravia a tú ešte rozdelila na balíček MAXI a MINI. Hádam sa tie podmienky a komplikovanosť časom upravia a nejako zjednotia. Aktuálne platné kompletné informácie nájdete na stránkach poisťovne a tiež v tomto dokumente.

Peňaženka zdravia MAXI

Najviac získate, ak sa prostredníctvom aplikácie spojíte do akejsi komunity poistencov 4 – 8 členov. Využijete tak benefity v rámci Peňaženky zdravia MAXI. Zaujímavé je, že pri tejto MAXI možnosti, môžu členovia aj zdieľať určitú výšku finančných príspevkov medzi sebou. V podstate darovať inému členovi.

Je potrebné založiť skupinu 3 až 8 členov. Skupinu založíte priamo v mobilnej aplikácii. Každý člen skupiny získa 100 €, z ktorých zdieľa 50 % pre iných členov. Jeden člen tak dokáže získať bonus až 450 €. Skupinový bonus až 800 € môžete využiť na zdravie zubov, oči, prevenciu či príspevky na lieky a dietetické potraviny.

Benefity, ktoré komunikuje poisťovňa:

Peňaženka zdravia MAXI s ešte väčším množstvom výhod

 • Čím viac členov, tým vyššia suma v skupine
 • Až 100 € pre každého člena Peňaženky zdravia MAXI, možnosť získať až 800 € pre skupinu
 • Princíp solidarity a možnosť zdieľať príspevky, jeden člen tak môže získať až 450 € na vybrané benefity
 • Jednoduchá obsluha prostredníctvom mobilnej aplikácie VšZP
 • Príspevok pre dieťa na ortodonciu – príspevok na doplatky za čeľustno-ortopedickú liečbu fixným alebo snímateľným aparátom čiastočne hradené zdravotnou poisťovňou s doplatkom poistenca u detí do dovŕšenia 19 rokov u zmluvného poskytovateľa až do výšky 450 €.

Tento princíp solidarity, ktorým sa poisťovňa snaží stabilizovať odliv svojich poistencov, môže byť vcelku výhodný. Člen tejto skupiny tak môže získať vyššiu sumu (príspevok) a následne ju môže použiť na starostlivosť o vlastné zdravie. Ak ostatní členovia cítia potrebu pomôcť inému členovi v skupine, môžu sa medzi sebou dohodnúť a zdieľať polovicu zo svojej pridelenej sumy – čiže 50 € “darujú” a zvyšnú sumu 50 € vedia stále použiť pre seba. Jednou z výhod Peňaženky zdravia MAXI je, že čím viac členov sa v nej nachádza, tým vyššie sumy vedia zdieľať v prospech iného člena, ktorý to aktuálne viac potrebuje. Vďaka skupine sa tak môže využiť napr. príspevok 450 EUR na zubný strojček pre dieťa.

Peňaženka zdravia MINI

MINI verzia Peňaženky zdravia je určená pre jednotlivcov, ktorí sa nedokážu alebo nechcú spájať s ďalšími poistencami do žiadnej skupiny. Dospelí môžu čerpať príspevok až 60 €, a to 2-krát ročne až do výšky 30 €. Dieťa môže čerpať príspevok 1-krát ročne do výšky 30 €, a to prostredníctvom svojho zákonného zástupcu.

Príspevok sa vzťahuje na výkony dentálnej hygieny:

 • odstránenie zubného povlaku alebo zubného kameňa v celom úseku chrupu ultrazvukom,
 • odstraňovanie povrchových pigmentácií a usadenín pieskovaním zubov,
 • inštruktáž a nácvik ústnej hygieny

Ďalšie stomatologické výkony:

 • Výkony záchovnej a chirurgickej stomatológie – príspevok na doplatky u zmluvného stomatológa
 • Injekčnú anestéziu u zmluvného poskytovateľa
 • Strojček na zuby pre dieťa

Ak ste poistenec Všeobecnej zdravotnej poisťovne, môžete sa s nami poradiť. Môžeme Vám tiež pomôcť urobiť porovnanie, ak by ste sa rozhodli s našou pomocou bezplatne prestúpiť do inej zdravotnej poisťovne. Na linku nižšie si môžete stiahnuť aplikáciu Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Využite ideálne skupinové benefity Peňaženky zdravia MAXI, prípadne peňaženky zdravia MINI

Všeobecná zdravotná poisťovňa - logo

Zdravotná poisťovňa Dôvera – zubné benefity

Práve v zdravotnej poisťovni Dôvera viete najjednoduchšie získať zubné benefity. Ich mobilná aplikácia už funguje dlhšie a viackrát sa aj vylepšila. Komunikácia a získanie príspevku napr. na dentálnu hygienu je veľmi rýchle a jednoduché.

Takýto príspevok na zubné ošetrenie alebo dentálnu hygienu si môžete žiadať až 5x za rok, pričom príspevok je maximálne 30 EUR. Oproti VŠZP tak môžete získať až 150 EUR bez ďalších komplikovaných podmienok.

Môžete ho využiť tiež na niektoré výkony:

 • záchovnej stomatológie,
 • chirurgickej stomatológie,
 • výkony paradontológie
 • alebo pri príplatkoch k operáciám v ambulancii,
 • tiež výkony stomatologickej protetiky.
 • dentálnej hygieny
 • NOVINKA – Pečatenie trvalých zubov do 14 rokov
 • NOVINKA – Korunky a mostíky pre dospelých

Kompletné aj laické vysvetlenie stomatologických zdravotných výkonov a ako si môžete uplatniť zubné benefity nájdete pre rok 2022 na tejto stránke Zdravotnej poisťovne Dôvera.

Poisťovňa má opäť veľmi dobre spracovanú aplikáciu, kde si vete aj jednoducho požiadať o preplatenie benefitu na dentálnu hygienu či stomatologické ošetrenie. Stačí len pripojiť doklady a úhradu a zašlete žiadosť za pár minút na posúdenie do poisťovne.

Ak ste poistenec Dôvery, môžete sa s nami poradiť. Môžeme Vám tiež pomôcť urobiť porovnanie, ak by ste sa rozhodli s našou pomocou bezplatne prestúpiť do inej zdravotnej poisťovne. Na linku nižšie si môžete stiahnuť aplikáciu poisťovne Dôvera – požiadať o zubný benefit cez aplikáciu je jednoduché.

Dôvera - logo

Zdravotná poisťovňa Union – zubné benefity

Zdravotná poisťovňa Union prispieva v tomto roku až 150 eur ročne v rámci zubných benefitov. Z toho je 100 eur určených na ošetrenie u zubára a ďalších 50 eur na dentálnu hygienu. Príspevky je možné využiť celé naraz alebo si ich rozdeliť na viac ošetrení podľa potreby.

Príspevok 100 eur môžete využiť na:

 • na všetky výkony, ktoré sú čiastočne hradené zdravotnou poisťovňou a musíte ich doplácať, napríklad plombovanie alebo zubné korunky;
 • deti do 18 rokov si môžu uplatniť príspevok na zubné strojčeky a čeľustno-ortopedické výkony.

Príspevok 50 eur môžete využiť:

 • na dentálnu hygienu;
 • parodontológiu.

Všetky dôležité informácie nájdete na stránkach poisťovne Union a tiež v aktuálne platnom verejnom prísľube.

Príspevok sa vzťahuje aj na niektoré:

 • doplatky za stomatologické výkony (záchovná stomatológia, chirurgická stomatológia, paradontológia, operácie v ambulancii, stomatolgická protetika)
 • doplatky na stomatoprotetické výrobky
 • doplatky za výkony čeľustnej ortopédie
 • výkony dentálnej hygieny

Ak ste poistenec Unionu, môžete sa s nami poradiť. Môžeme Vám tiež pomôcť urobiť porovnanie, ak by ste sa rozhodli s našou pomocou bezplatne prestúpiť do inej zdravotnej poisťovne. Na linku nižšie si môžete stiahnuť aplikáciu poisťovne Union a požiadať o preplatenie zubných benefitov.

Union - logo

Na toto si dajte pozor a overte

Určite každá zdravotná poisťovňa prispeje na dentálnu hygienu (za určitých nastavených podmienok podľa poisťovne). Tiež na mnohé zubné ošetrenia a stomatologické zákroky.

 • Má Vaša poisťovňa uzatvorenú zmluvu so zariadením, kam idete na stomatologické vyšetrenie alebo dentálnu hygienu?
 • Absolvovali ste preventívne prehliadky, aby Vám bol benefit uznaný? (počas pandémie platil odklad, v závislosti od podmienok poisťovne sa kontroluje preventívna prehliadka u zubára, všeobecného lekára a u žien prehliadka u gynekológa)
 • Neprešvihnite termín na dokladovanie absolvovaného ošetrenia – čím skôr tým lepšie, resp. každá poisťovňa má limit, dokedy je potrebné žiadosť o preplatenie benefitu podať (cez mobilnú aplikáciu je to jednoduché a dokážete to rýchlo zrealizovať).
 • Ak si nie ste istý, poraďte sa vo svojej zdravotnej poisťovni