Finporadňa

Je hypotéka najvýhodnejší úver?

Skutočne je hypotéka najvýhodnejší úver? Najmä si treba uvedomiť, že stále sa jedná o úver. V súčasnej dobe, ak potrebujeme vyriešiť financovanie (napr. bývania) a nemáme dostatok prostriedkov, tak je hypotéka najvýhodnejší úver. Pri každej pôžičke by sme však mali zachovať ostražitosť a ideálne vytvárať aj dostatočnú rezervu.

Videorozhovor o hypotéke na portály Modrý koník

Pozrite si videorozhovor na základe dotazov vo Finančnej poradni na Modrom koníkovi. V rozhovore sa okrem iného dozviete aj nejaký tip ako ešte inak využiť financovanie formou hypotéky.

Veľmi často dnes ľudia potrebujú riešiť aj ďalší úver, keďže hypotéku spravidla dostanú len na 80% z hodnoty nehnuteľnosti (resp. z kúpnej ceny). Niekedy sa dá ešte s bankou vyjednať výnimka a získať cez hypotéku viac peňazí (do maximálne 90% z hodnoty nehnuteľnosti, resp. z kúpnej ceny). Ak ani toto nestačí a nemáte dosť vlastných zdrojov a potrebujete urgentne riešiť vlastné bývanie (napr. z dôvodu rozrastajúcej sa rodiny), tak čo s tým? V rozhovore si povieme o tom, ako nám s týmto môže pomôcť aj blízka rodina.

Hypotéka však nie je len o bývaní. Je aj mnoho ďalších možností, kedy je hypotéka najvýhodnejší úver. Môžeme s hypotékou aj refinancovať (konsolidovať) menej výhodné pôžičky alebo dokonca získať peniaze aj bez potreby dokladovať banke účel – teda bezúčelovo.

Hypotekárny úver má svoje pravidlá. Je náročnejší na vybavenie a správne nastavenie podmienok (než napr. spotrebný úver). Ak chceme najmä využiť čo najviac benefitov, ktoré tento typ úveru umožňuje. Hypotéka, ako úver na celé desaťročia, prináša oveľa viac možností ako riešiť rôzne situácie počas existencie úveru. Tieto výhody však vieme využiť aj pri oveľa kratších splatnostiach. Hypotéku si môžeme vybaviť hoci len na 5 rokov. Niekedy záleží od ponuky a nastavenia konkrétnej banky, mnohé výhody však garantuje aj legislatíva (napr. možnosti bezplatných mimoriadnych vkladov).

Využite výhody hypotéky, pomôžeme Vám

Určite, ak má človek možnosť využiť financovanie formou založenia nehnuteľnosti, tak by sa mal pozrieť práve na hypotéku.

Väčšina finančných konzultantov na Slovensku pôsobí v režime finančného sprostredkovania. Sú odmeňovaní formou provízie za produkty finančných inštitúcií, ktoré Vám sprostredkujú. Vy vďaka tomu môžete získať zadarmo bezplatné konzultácie a návrhy riešení. Finančným sprostredkovateľom za poradenstvo priamo neplatíte, nakoľko ich už odmeňujú finančné inštitúcie. Využite odbornú pomoc, avšak vždy sa snažte v základe porozumieť produktom a službám, ktoré si kupujete a platíte. Vždy sa pýtajte na výšku poplatkov, provízií a sprievodných nákladov, ktoré sa s každým finančným riešením spájajú.